Aktualności

rainbow

Gdy moje dziecko idzie pierwszy raz do przedszkola płacze, krzyczy, łapie za spódnicę, prosi by go nie zostawiać ... Taką sytuację przeżywa każdy rodzic. Co zrobić, by nasze dzieci chętnie i z radością rozpoczynały przygodę z przedszkolem?

Wbrew pozorom pytanie to zadają sobie nie tylko rodzice maluszków. Zdarza się także, że i starsze dzieci maja z tym kłopot, bo po wakacjach niechętnie wracają do przedszkola. Nie ma w tym nic dziwnego ani niepokojącego. Należy pamiętać, że wrzesień jest miesiącem adaptacyjnym, i nie wpadać w panikę! Niektóre dzieci, podobnie jak dorośli, radzą sobie z nową sytuacją łatwiej i szybciej. Inne potrzebują na to więcej czasu.

 

Kochani Rodzice! Rozstanie z Wami, często po raz pierwszy w życiu, na kilka bardzo długich godzin, jest szczególnie dla 3 – czy 4 – latka, ale również dla starszych dzieci, dużym przeżyciem.

To Wy musicie panować nad swoimi emocjami, by dodatkowo nie potęgować u dziecka niepokoju, bo i tak w mniejszym lub większym stopniu pojawi się on w związku z nową dla niego sytuacją. Od was dziecko uczy się radzenia sobie z emocjami i nową sytuacją. Zapewnijcie spokojnie swoją pociechę, że je kochacie i że jest dla was najważniejsze, dlatego przyjdziecie po nie jak najszybciej, jak to będzie możliwe by razem spędzić czas przed dobranocką. Dobrze jest zaplanować jakieś wspólne zajęcie na popołudnie! Ale danej obietnicy ZAWSZE trzeba dotrzymywać, więc obietnica musi być przemyślana i możliwa do zrealizowania.

Oto kilka rad nie tylko dla początkujących rodziców przedszkolaków:

 1. Wyjdźcie z domu na tyle wcześnie, by po drodze do przedszkola mieć czas na rozmowę i nie poganiać malucha w zdenerwowaniu.
 2. Zdecydowanie i spokojnie żegnajcie się ze swoja pociechą, jednak nie za długo, by nie przedłużać trudnego rozstania.
 3. Płaczącemu brzdącowi powiedźcie, że teraz pocieszy go jego pani, ponieważ wy spieszycie się do pracy, by równie szybko wrócić po niego przed końcem przedszkolnych zajęć.
 4. Wspominajcie, że czekają na niego inne dzieci, które chcą się z nim pobawić i nowe zabawki.
 5. Pamiętajcie, że wszystkie dzieci, gdy tylko znajdują się w sali, włączają się w zajęcia, wspólne zabawy, posiłki, rysowanie, śpiewanie, spacery – dlatego nawet przez minutę nie pamiętają o smutku.

Czego nie robić, by nie zniechęcać dziecka do przedszkola:

 1. Nie speszyć się rano przed wyjściem do przedszkola (dziecko będzie spokojniejsze, a następnego dnia nie będzie miało przykrych wspomnień).
 2. Nie straszyć malucha przedszkolem i panią wychowawczynią.
 3. Nie zabraniać dziecku, by zabrało ze sobą ulubiona małą przytulankę (doda mu otuchy).
 4. Nie łamać danego słowa – odbierać pociechę wtedy, kiedy obiecaliście przyjść (np.: zaraz po obiedzie).
 5. Nie krytykować prób samodzielności – dziecko będzie pewniejsze siebie w grupie.
 6. Nie mówić o spaniu w przedszkolu – większość dzieci boi się tego, dlatego leżakowanie najlepiej jest nazwać odpoczywaniem.
 7. Nie dawać dziecku nowych, nieznanych mu rzeczy – np.szczoteczka do zębów i kubeczek, czy do przebrania – gdyż wzmacniają poczucie zagubienia w nowym, nieznanym mu otoczeniu, natomiast stare dodają otuchy.

Przedszkolakowi, tak jak dorosłym, na stres pomaga rozmowa. Ważne jest by nic w przedszkolu go nie zaskoczyło – niech dowie się od was jak najwięcej! Dziecko jeżeli będzie rozumieć dlaczego chodzi do przedszkola, na pewno to zaakceptuje. Jeżeli wytłumaczycie mu, że każdy z członków rodziny ma swoje zajęcia i obowiązki, na pewno poczuje się dumny ze zmiany swojego losu. Mama i tata wychodzą do pracy i robią tam ważne rzeczy, więc i ono ma swoje sprawy. Poza tym, gdy nie ma rodziców , dom pozostaje pusty – czy nie przykro byłoby w nim zostać samemu? Zwłaszcza, że w przedszkolu jest pani i wielu kolegów! Ważne jest też, by rozmawiać z dzieckiem o tym, co wydarzyło się w przedszkolu. Porozmawiać o tym, co robiło, co mu się podobało, dodać otuchy i wesprzeć.

Aktualności z FacebookaTroszczymy się o Twoje dzieci